štvrtok, 1. septembra 2011

V/A - Demobilizacija /Underground Lithuania/ (1993)

Myslím, že táto kompilácia bola vôbec prvá nahrávka na ktorej som počul litovské punkové kapely. Teda TURBO REANIMACIJA a SILVIJA I IZVRAŠČENCAI. A obe som si zamiloval.
A potom som natrafil ešte na nejaké nahrávky kapely INVAZIJA a 7" singel bandy MARICHUANA. Ok, to bolo dávno. Ale rád si to pustím aj dnes.V Litve som sa prvý raz ocitol v roku 2004. Hrali sme vo Vilnuse so S.I.K.A. v rámci nášho posledného turné a koncert nám robili fajn ľudia zo ska-punk bandy DR GREEN.

V lete 2006 som strávil časť prázdnin v Litve v letnom tábore ako animátor/vedúci - a v podstate to bola zároveň taká pedagogická prax, keďže som v tom čase študoval na Pedagogickej fakulte. Záver tohto tábora vyvrcholil rozlúčkou na festivale ROKO NAKTYS, čo bol rockový festival z line-upom kapiel prevažne z Litvy, Lotyšska, ale aj Škandinávie. Festival prebiehal na krásnom mieste neďaleko jazera, ktoré, ako mi ktosi vravel, bolo v dávnych pradávnych časoch obetné/kultové miesto. Hudobne ma tam však takmer nič nezaujalo. Slabé rock/metalové kapely, niečo bolo aj na hranici pop/rocku...no, najlepší z toho boli asi BIX - legenda miestnej alternatívnej scény.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m5vdi1KnfU1rn91fno1_1280.jpg

Po skončení tábora som ešte pár dní cestoval po Litve a Lotyšsku (report z Lotyšska nájdeš na inom mieste tohto blogu), navšívtil som Vilnus, hrad Trakai, mesto Kaunas, kde som spal u kamoša z tábora (veselý Dán so silným sklonom k alkoholizmu) v jeho prenajatom byte na škaredom socialistickom šedivom ošarpanom sídlisku. A jednu noc som strávil pri meste Šiauliai a stanoval som pod miestom s názvom "Kryzių Kalnas" - "Hora krížov", kde som zase ja prichýlil do stanu jedného trochu dezorientovaného japonského turistu. Hora krížov je silné, magické, duchovné miesto, kopec na ktorom sú tisíce a tisíce krížov rôznych veľkostí z dreva, kovu, plastu...a pomedzi ne kde-tu postavená socha Krista. Je to miesto, ktoré si Litovci zachovali aj počas Sovietskej okupácie a bolo symbolom ich vzdoru. Litovci počas stáročí stavali kríže na tento kopec, poväčšine hlavne v ťažších časoch, s nádejou v lepšiu budúcnosť, ale aj ako symbol svojej viery.
"Kopec krížov"
Hrad Trakai


No hej, cestou som samozrejme hľadal aj nejakú litovskú muziku - a to už od Varšavy, cez ktorú som do Litvy prestupoval.
Rád by som bol objavil vinyly novovlnných ANTIS, FOJE, alternatívcov BIX či punks TURBO REANIMACIJA, SKAT a iných. Žiaľ, nemal som moc šťastie (na rozdiel od Lotyšska, kde som toho našiel kopec). Ale k pár veciam som sa dostal nakoniec výmenami keď som robil niektorým litovským kapelám koncerty v Blave. A niečo toho som zavesil aj tuná na blog, pohľadaj.

Ok, trochu som sa rozpísal. Stačí, myslím. Je čas na muziku.
Laukiame iš jūsų.V/A - Demobilizacija (Underground Lithuania) (1993)
Tracklist

A1 Turbo Reanimacija – Amen (Amen)
A2 Turbo Reanimacija – Iliuzinė Laimė (Illusion Of Happiness)
A3 Turbo Reanimacija – Apie Judėjimą (About The Movement)
A4 Turbo Reanimacija – Tegul Ateina Laisvė Blogiui (Let Freedom For Evil Come)


B1 Silvija & Izvrascencai - Nauja Viltis Mirusiai Scenai (New Hope For Dead Scene)
B2 Silvija & Izvrascencai – Liepos 30 Diena (On The 30th Of July)
B3 Silvija & Izvrascencai – Eikit Šikt (Go To Shit)
B4 Silvija & Izvrascencai – Zadusevnas Gabalas (Traditional) --


http://www.mediafire.com/?q8d4y241hr8jcrq


--------------------------------------------------------------

Info:
http://s.dsimg.com/Turbo-Reanimacija-Silvija-Izvrascencai-Demobilizacija/release/1777093

...but this is rip from tape, not from vinyl.

mišo

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára